UMAY - BİLİM SANAT VE YAŞAM MERKEZİ
 ARŞO KASBARYAN
ATÖLYE : Arşo Kasbaryan
SANAT TARİHİ

Sanat, insanların yaşamına dokunan, toplumsal ve bireysel düzeyde büyük etkiler yaratan bir güçtür.

2.800,00 / Aylık
TÜM ATÖLYELER »
KONTENJAN
MAKSİMUM 30 KİŞİ
BAŞLANGIÇ TARİHİ
07 ARA 2023
EĞİTİM SÜRESİ
11.00 - 13.00 HAFTADA 1
TOPLAM ZAMAN
6 AY
KATILIM ŞEKLİ
Zoom

ETKİNLİK HAKKINDA

İlkçağ'dan başlayarak Ortaçağ, Yeniçağ, Yakınçağ ve Çağdaş dönemlerin sanat eserlerini geniş bir perspektifte inceleyip, sanatın yüzyıllar içinde nasıl evrildiğini anlatan Arşo Kasbaryan’ın “İlk Çağdan Günümüze” isimli sanat atölyesine hoş geldiniz! Sanat tarihçisi, ressam ve heykeltraş Kaşbaryan, bu atölyede sanatı, ilk çağdan günümüze kadar gelen bir döngü içinde anlatmayı hedefliyor. 

Sanat aslında bizim beynimizi terbiye eden eğitim. Kasbaryan’a göre, beynimizde duygular ve sanatsal yetenekler gibi yaratıcı süreçlerle ilişkilendirilen sağ lob, dil işlevi ve mantıkla ilişkilendirilen sol lobun taşıdığı ağır yükü de paylaşıyor. Bu da aslında bizim dengelerimizi sağlamamıza neden oluyor. 

Kasbaryan bize, sanatı bir çember olarak düşünürsek, sonunda yine aynı noktaya geleceğini anlatıyor. Örnek olarak ise, dünyanın en eski oluşumlarından olan Göbeklitepe’ye baktığımızda bile, çağdaş sanatın duayenleri ile bir ilişki kurabildiğimizi söylüyor. 

Bu atölyede Kasbaryan, ünlü bilim adamı Pitagoras’ın “Herşey noktadan başlayıp noktada birleşir” teorisini sanatsal yolla anlatmak istiyor. 

Sezon boyunca devam edecek olan ve haftada bir kere Zoom üzerinden yapılacak olan atölyemiz 7 Aralık'ta başlıyor.

Whatsapp