UMAY - BİLİM SANAT VE YAŞAM MERKEZİ
 

LATİN DANSLARI NELERDİR? HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

24 AĞU 2023
 
 

Dansa ilginiz var ve en popüler dans türleri şeklinde bir liste oluşturmaya karar verdiniz. Latin dansları listenin kaçıncı sırasında olurdu? Birçoğunuz bu soruya cevap olarak 1. sıra diyebilir. Zira Latin dansları, dans türleri arasında o kadar popüler ki sadece ana vatanında değil, dünya genelinde çok geniş bir alana yayılmış durumda.

Peki, bu kadar popüler olan dans türü hakkında ne kadar bilginiz var? Latin dansları hakkında bilinmesi gerekenler rehberimizle, bu denli popüler olan dans hakkında merak edilen noktalardan söz edeceğiz. Tabii ki dansın çıkış noktasını da ele almış olacağız.

Latin Dansları Nelerdir? Nerede Ortaya Çıkmıştır?

Bu dans türüne adını veren tabii ki çıktığı bölge. Adı üzerinde dans, Latin Amerika bölgesinde ortaya çıkmıştır. Başta Küba olmak üzere, Latin Amerika ülkelerinde ortaya çıkan dans için kesin bir çıkış tarihi vermek mümkün olmasa da 19. yy ile beraber yaygınlaşmaya başladığı biliniyor.

İlk etapta Latin Amerika ülkelerinde ortaya çıksa da kısa süre içerisinde Avrupa bölgesinde de yaygınlaşan Latin dansları, Avrupa’ya gelmesiyle beraber çok kısa bir süre içerisinde dünya genelinde popüler olan danslar olarak anılmaya başlanmıştır.

Balo salonu dansları sınıfına da giren Latin dansları, 1930 yılında ise Dünya Dans Sporları Federasyonu tarafından geleneksel balo salonu programına dahil edilmiştir.

Aslında bu sınıfın ayrımı da tam da bu karardan sonra ortaya çıkıyor. Karar alındıktan sonra artık Latin balo salonu dansları ve sosyal Latin dansları olmak üzere iki ayrı sınıf olduğunu görüyoruz. Sosyal sınıf daha serbest stiller ile bilinen kulüp dansları olarak da anılan danslar şeklinde öne çıkıyor.

 

Tabii ki bu dansların neler olduğunu da ayrı ayrı ele almak gerekecek. Özellikle sosyal sınıfında, dünyaca ünlü birçok dans türü olduğunu biliyoruz.

Latin Dansları Neler?

Sosyal Latin Dansları

Salsa

En popüler Latin dansları arasında gösterilen Salsa’nın İspanya’da ortaya çıktığı düşünülüyor. 1900’lü yılların başlarına kadar dayanan bir tarihi olduğu bilinen Salsa, asıl stilini ise 1940’lı yıllardan sonra kazanmıştır.

Ortaya çıktığı şehirlere göre kültürün etkilenmesiyle beraber farklı türleri de oluşmuştur. New York Salsa, Toronto Salsa gibi farklı türlerini duyabilirsiniz.

Çiftlerin birlikte performans gösterdiği Salsa’da hızlı dönüşler ve temel ayak hareketleri dikkat çeker. İki hızlı adımın olduğu dört vuruşlu bir kombinasyon ile yapılan dans, sadece yapılması değil izlemesi de eğlenceli olan danslardan birisidir.

Merengue

Kökeni Dominik Cumhuriyeti’ne kadar dayanan danslardan birisidir. Yine çiftlerle yapılan dansın tarihi nereye kadar uzanıyor bilemiyoruz ama 1930 yılında Dominik’in resmi danslarından biri olarak kabul gördüğü kesinleşmiş bilgi.

Basit adımlı olsa da hızlı tempolu müzikle yapılan yine tempolu bir dans olduğunu da söylemek gerekiyor.

Bachata

Yine Dominik Cumhuriyeti’nden çıkan danslardan birisi. 1960’larda ortaya çıkan Bachata, yüksek senkronlu ve şehvetli bir dans olarak biliniyor. Çiftler dans sırasında vücut uyumlarına daha fazla dikkat ederler. Özellikle belirgin kalça hareketleri sayesinde karakteristik bir yön kazanmış danslardandır.

Mambo

Dans ile aynı adı taşıyan Mambo müziğiyle beraber yaygınlaşmaya başlamıştır. Küba’nın danslarından birisidir. Duyguların yoğun bir şekilde aktarıldığı dans, yoğun tempolu bir danstır ve hızlı geçişler barındırır.

Üç vuruşlu adımlarla yapılan dans, grup halinde de yaygın olarak yapılmakta. Özellikle festivallerde.

Zouk

Henüz yeni sayılabilecek dans türlerinden biri olan Zouk, 20. yy sonlarına doğru ortaya çıkmış ve Haiti ile Angola müzikleriyle birleştirilmiştir. Üç noktada gerçekleştirilen Latin danslarından biri olan Zouk dansında, özellikle üst vücut hareketlerinde bükülmeler ve kıvrılmalar dikkat çeker. Kendi içerisinde bir akrobasisi olan dans, dönüşleriyle ünlüdür.

Kizomba

Angola’da ortaya çıkan Latin danslarından biri olan Kizomba, 1980’li yıllarda benimsenmiştir. Çiftler arasındaki şehveti ortaya çıkaran danslardan birisidir. Çiftler olabildiğince yakın bir şekilde figürleri gerçekleştirir. Özellikle kalça hareketlerindeki uyum dikkat çeker. Latin dans festivallerinde de sık sık sahne alan dans performanslarındandır.

Reggaeton

Panama ve Porto Riko bölgelerinde, 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Özellikle Karayip ülkelerinde çok yaygınlaşmıştır. Sert figürleriyle bilinen dans, şu sıralar popüler kültürde de yer bulmuştur. Özellikle grup danslarında çok sık kullanılmaya başlanmıştır.

Bomba

Porto Riko’nun dansı olan Bomba, iki veya daha fazla davul ile ritim tutularak yapılan hızlı hareketlerin olduğu bir danstır. Geleneksel danslardan biri olması, yine birçok festivalde Bomba dansının sıkça yer almasına neden olmuştur.

Arjantin Tangosu

Latin dansları arasında yer alan Tango, bilinen en şehvetli danslardan birisidir. Çiftler arasındaki uyumun en önemli olduğu dans olarak gösterilen Tango, 1900’lü yıllara kadar dayanır. Farklı bölgelerde farklı kültürlerden etkilenmesi nedeniyle isimlendirmelerinde farklı ekler alabilir. Figürlerinde ufak farklar olsa da genel olarak kabul görmüş danslardan birisidir.

Şimdi bir diğer sınıfa geçelim. Bu kez Latin balo salonu programına alınan Latin danslarını değerlendireceğiz.

Latin Balo Salonu Dansları

Samba

Tam bir kültür mirası diyebiliriz. Brezilya’nın resmi dansı olarak bilinen Samba, 19. yy’da Rio’da ortaya çıkmış ve çok kısa bir süre içerisinde de Brezilya’nın resmi dansı olmayı başarmıştır.

Latin dansları arasında da en çok bilinenlerden de biri olan Samba, birçok farklı stile de sahiptir. Balo Salonu Samba da birçok dans yarışmasında yer alır.

Samba için özel olarak düzenlenen Rio Karnavalı olduğunu da hatırlatalım. Her yıl görkemli gösterilere meydan veren karnaval, Samba dansının dünya genelinde de tanınmasında etkili olmuştur.

Cha Cha

Küba’nın özel danslarından biri olan Cha Cha, hızlı ve bir o kadar da eğlenceli olan danslardan birisidir. Uluslararası eşli Latin dansları arasında da yer alan Cha Cha, sadece dansıyla değil, dansın yapıldığı müzik türüyle de popülerleşmiştir.

Rumba

Afrika kabile danslarına kadar uzanan Rumba, 1920’li yıllarda ortaya çıkmıştır. En duygusal Latin dansı olarak da kabul edilen Rumba’nın ana vatanı ise Küba’dır. Diğer birçok Latin dansı üzerinde de etki eden türlerden birisidir. Hatta bu yönü nedeniyle Latin danslarının dedesi olarak da anılır.

Jive

Afro Amerikan kökenine sahip olan Jive, 1940’lı yıllarda ortaya çıkmış ve yine hızla yayılmıştır. Eşler arasında ritim uyumunun çok önemli olduğu dansın, bir hayli hızlı bir tempoda yapıldığını da eklemiş olalım. Fiziksel anlamda yüksek kondisyon isteyen danslardan birisidir.

Gördüğünüz gibi Latin dansları, çok sayıda türe ayrılıyor. Tam bir kültür mozaiği olan Latin dansları, yaşadığımız dönemde de büyük oranda ilgi görmeye devam ediyor. Hatta öyle ki birçok dans yarışmasında başı çektiklerini görüyoruz. Muhtemelen uzun yıllar da böyle devam edecek.

Böylece yazımızın sonuna geldik ancak yazıyı bitirmeden önce Latin dansları hakkında birkaç ilginç bilgiye de yer vermek istiyoruz. Bu kısa bilgileri de hemen aşağıya ekleyelim.

Latin Dansları Hakkında İlginç Bilgiler

Whatsapp