UMAY - BİLİM SANAT VE YAŞAM MERKEZİ
 SEMA TAHİNCİOĞLU
ATÖLYE : SEMA TAHİNCİOĞLU
RESİM ATÖLYESİ

Perşembe günleri 11.00 ile 15.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan resim atölyesi, 2 aylık dönemler halinde sunulacak olup, sezon boyunca devam edecektir. Denge, ritim, armoni, kontrast konuları, resmin teknik özellikleri, malzeme seçimi, bunun önemi, renk kombinasyon ve uyumları, perspektif çizimi, kompozisyon ve kurgunun anlaşılması, form ve biçimin kavranmasını öğreneceğiz.

5.600,00
TÜM ATÖLYELER »
KONTENJAN
MAKSİMUM 10 KİŞİ
BAŞLANGIÇ TARİHİ
04 OCA 2024
EĞİTİM SÜRESİ
11.00-15.00
TOPLAM ZAMAN
8 Hafta
KATILIM ŞEKLİ
Yüz yüze

ETKİNLİK HAKKINDA

Sema Tahincioğlu ile Resim Atölyesi

Sanatın gizli ipuçlarını öğrenmeye ve kendinizi ifade etmeye hazır mısınız? Ressam ve Heykeltraş Sema Tahincioğlu'nun rehberliğinde sanatın büyüleyici dünyasına adım atın! Yağlı boya, akrilik boya, suluboya, pastel boya, seramik obje ve çini boyama atölyeleri ile resim dünyasının inceliklerini ve heyecanını keşfetmek isteyen herkes atölyemize davetlidir.

 

Resmin teknik özelliklerini anlamak, malzeme çeşitliliğini tanımak, yaratıcı gücümüzü artırmak ve farklı deneyimler yaşamak gibi kazanımları içeren atölyemizde öğreneceğiniz konular ise resmin temellerinden başlayarak, malzeme bilinirliği, renk kombinasyonları, teknik bilgiler ve kendinizi ifade etme sürecini içeriyor.

Atölyemiz, resmin temelini oluşturan unsurlardan başlayarak, özgün ifade yeteneğinizi geliştirmenize olanak tanır. Bu yolculuk sonucunda, akrilik boya ile empresyonist bir tarzda kendi elinizden, kendi ruhunuzdan çıkan özel bir esere sahip olacaksınız. Sema Tahincioğlu'nun rehberliğindeki atölyemizde sanatın büyüsünü yakalayın ve yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayın.

Perşembe günleri 11.00 ile 15.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan resim atölyesi, 2 aylık dönemler halinde sunulacak olup, sezon boyunca devam edecektir.

 

1. ve 2. Hafta: İlk iki haftada, resmin temel kavramlarına odaklanacağız. Resmin ne olduğunu anlayacak, nasıl ifade edildiğini keşfedeceğiz. Biçim ve formun önemini kavrayacak, perspektifin resim üzerindeki etkilerini inceleyeceğiz. Yakınlık ve uzaklık ilişkilerini deneyimleyecek, tek kaçmalı perspektif yöntemini uygulayarak öğreneceğiz. Kadrajın ne olduğunu ve nasıl oluşturulduğunu anlayacak, kompozisyon ve kurgunun resimdeki rolünü ve önemini ele alacağız. Kara kalemle desen çalışmaları yaparak el becerilerimizi geliştirecek, malzeme seçiminin kritik önemini ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğreneceğiz. Son olarak, tuval üzerine resmin ölçülerini belirleyip, teknik bilgilerle kurgusunu oluşturmayı pratiğe dökeceğiz.

 

3. ve 8. Hafta Arası: Bu dönemde renklerin büyülü dünyasına dalacağız. Renklerin nasıl elde edildiğini öğrenecek ve farklı teknik malzemeleri nasıl kullanacağımızı birebir deneyimleyeceğiz. Fırça ve boya malzemelerinin inceliklerini keşfedeceğiz.

 

PROGRAM

Resmin ne olduğunun anlatılması. 

Resim, nasıl, ifade edilir?

Biçim ve form nedir?

Perspektifin resim üzerinde nasıl kullanıldığı. 

Daralan ve açılan mesafeler. 

Yakınlık ve uzaklık ilişkileri. 

Tek kaçmalı perspektif yönteminin uygulamalı anlatımı. 

Kadraj nedir nasıl alınır? 

Kompozisyon ve kurgunun resimdeki yeri ve önemi. 

Kara kalem ile desen çalışması. 

Malzeme seçiminin önemi ve seçim yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği. 

Tuvale giriş ve ön hazırlık aşaması. 

Resmin ölçülendirilmesi ve tuval üzerine kurgusunu teknik bilgilerinin öğretilmesi. 

Renk bilgisi. 

Renklerin nasıl elde edileceği. 

Teknik malzeme seçimlerinin nasıl yapılacağı. 

Fırça ve boya malzemesine göre resimde nasıl kullanılacağının bire bir uygulamalı olarak deneyimlendirilmesi 

 

Bu içsel heyecanlı, bir o kadar eğlenceli, deneyimi yaşamaya hepinizi bekliyoruz.

 

Atölye için gerekli boya ve fırça gibi malzemeler katılımcılar tarafından temin edilecektir. 

 

Eğitim Tarihleri :

4 Ocak - 22 Şubat
8 Hafta
11.00-15.00

ETKİNLİK KURALLARI

Yaglı boya, akrilik boya, suluboya, pastel boya, seramik obje ve cini boyama atolyelerı yapılacaktır.11.00 ile 15.00 saatleri arasında calısma uygulamalı olarak ogretılecektır. Her atolye calısması 2 aylık donem seklinde olacak ve teknik bilgiler dogrultusunda egıtım verilecektir.

Yetişkin yaşta herkes katılabilir.

Denge, ritim, armoni, kontrast konularının öğretilmesi. Yüzeylerin ışıkla olan etkisinin nasıl olması, gerektiği. Empresyonist akımın detay ve özellikleri anlatılacaktır. Çalışma tuval üzerine 50x60 cm büyüklüğünde Empresyonist tarzda resım uygulaması yapılacaktır.

KAZANIMLAR EĞİTİMİN KATEGORİLERİ
KAZANIMLAR :
  • Empresyonıst tarzda 50x60 cm buyuklugunde akrilik boya malzemesi ile kendi elinizden, kendı ruhunuzdan, cıkan sıze ozel calısmaya sahip olacaksınız.
Whatsapp