Gilles Deleuze Yüzyılı Seminerleri

Bu seminerlerin amacı 20. Yüzyılın en parlak filozoflarından biri olan Gilles Deleuze’ün düşüncesinin ana hatlarını ortaya koyarken içinde yaşamakta olduğumuz 21. yüzyılın bu büyüleyici düşünce tarafından ne şekilde öngörülmüş olduğunu araştırmak. Deleuze, felsefeyi ait olduğu yere, hayatın ortasına alarak, insanla yakınlaştırıyor, tam da olması gerektiği gibi. Felsefi soruları, edebiyat, müzik, sanat ve teknoloji alanları üzerinden soruyor,  felsefeyi içine rahatlıkla girip, dolaşabileceğimiz, keşfetmenin zevkini barındıran, aradığımız sorulara birden fazla yanıt barındıran bir alana dönüştürüyor.

Seminerlere katılmak isteyen kişilerin hangi alanda yetkin oldukları, felsefeye ne kadar hakim oldukları da önemli değil. Tüm katılımcıların ortak noktası, bu seminerlerden kazanımla çıkmaları oluyor.

Université de Paris / Paris Diderot, Post-Doktora Araştırmacısı Dr. Can Batukan ile Deleuze’un sınırsız vizyonuna tanık olacağız. 50 belki 100 yıl sonrasına birlikte projeksiyon tutmak ister misiniz?

Ders 1: Deleuze’e giriş: Hayatı ve Eserleri
Ders 2:Deleuze’ün eserlerinin felsefi yapısı
Ders 3:Deleuze ve virtüellik üzerine
Ders 4:Deleuze ve virtüellik üzerine(2)

Ders 5:Analog ve dijital meselesi
Ders 6:Gerçeklik, hakikat, simülasyon
Ders 7:Gerçeklik, hakikat, simülasyon  (2)

Ders 8:Kozmoloji: Dış uzay meselesi
Ders 9:Ontoloji: Yaşam ve ruh üzerine
Ders 10:Robotlar ve yapay zekâ üzerine

Ders sayısı: 5 + 5

KAZANIMIM: Uyanış ve aydınlanma, geleceği bugünden vizyonlama

Katılım Bedeli : 500 TL + 500 TL

Her Salı 20.00 – 22.00

 

Tarih

Tem 27 2021

Saat

20:00 - 22:00

Yerel Saat

  • Konum: America/Los_Angeles
  • Tarih: Tem 27 2021
  • Saat: 10:00 - 12:00
Can Batukan

Eğitmen

Can Batukan
Telefon
0553 952 39 40
E-Posta
bilgi@umaylayasam.com

1978’de Ankara’da doğdu. Saint Joseph Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Bilgi Üniversitesi’nde matematik ve iktisat eğitiminin yanında edebiyat ve felsefe dersleri aldı. 2015’te “Heidegger ve Deleuze’de Hayvan Sorusu” başlıklı doktora tezini Galatasaray Üniversitesi’nde tamamladı. Bugüne dek çeşitli dergilerde yayımlanmış makaleleri bulunan Batukan 2017 yılında “Derrida ve hayvan meselesi” üzerine Rouen Normandiya Üniversitesi’nde post-doktora yapmıştır. Şu sıralar Leibniz’de algı kuramı üzerine 3 yıllık bir araştırma kapsamında çalışmalarını Paris Üniversitesi’ne bağlı olarak sürdürmektedir. Kitapları: Anima-lizm (2016), Sovyet Algı Dünyası Üzerine Denemeler I (2017), Robo-tizm (2017), İnsan Varsayımı I (2019), Herakleitik Fragmanlar (2021 içerisinde). Can Batukan Philosophie / Philosophy Université de Paris / CNRS Books: Anima-lizm / Robo-tizm / Sovyet Algı Dünyası 1 / İnsan Varsayımı 1

Sonraki Etkinlik

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir