Film Analizi Seminerleri

Film Analizi seminerlerinde sinemayı sanat yapanlarla ilgileniyoruz. Akımlar, bu akımların ‘auteur’ yaratıcıları, klasikler, çağdaş yapıtlar, türler, alttürler, her yönüyle sinema. Bergman’dan, Bresson’a, Godard’dan, Tarkovsky’ye, Ozu’dan, Dreyer’e, Sokurov’dan, Reygadas’a, geçmişten günümüze usta yönetmenler ve eserleri…

Yedinci sanat, izlediğini algılamanın çok ötesinde duyumsamak, hissetmekle ilgili, içselleştirmekle… Sinema, duyulara yönelik, büyüleyici bir sanat dalı. Anlamak aslında tuzak bir kavram! Sosyolog, öğretim üyesi, çevirmen ve yazar Ulus Baker “Her şeyi anlamak zorunda değilsiniz, anlamak yalnızca dünyayla ilişkimizin bir düzeyinden ibaret” der. Siyasetten felsefeye, sosyolojiden psikolojiye uzanan birçok farklı disiplin eşlikçimiz olacak elbette, fakat dozunda!

KAZANIMIM: Film izleme deneyimini, bir adım öteye taşımak, hobilerimizi büyütmek.

Her Çarşamba 15.00 – 17.00

Aylık katılım: 550 TL

 

Tarih

Tem 28 2021

Saat

Tüm Gün

Yerel Saat

  • Konum: America/Los_Angeles
  • Tarih: Tem 27 - 28 2021
  • Saat: Tüm Gün
Murat Erşahin

Eğitmen

Murat Erşahin
Telefon
0553 952 39 40
E-Posta
umaylayasam@gmail.com

1970 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra, Ankara Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ‘Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’ bölümünden mezun oldu. Bir süre bankacılık ve reklam yazarlığı yaptı. 2000’den bu yana sadece sinema yazarlığı yapıyor. Yazıları, ilk kez Milliyet Sanat Dergisi’nde olmak üzere birçok dergide yer aldı. İki yıl boyunca yayımlanan Milliyet Gazetesi Haftalık Rehber ekinde sinema bölümünü hazırladı. Empire, Total, Digitürk TV Magazin, DVD+, Sinematürk, Film+ dergilerinde yazıları yayımlandı. Aylık ‘Sinema’ dergisine, dergi kapanana dek on yıl süreyle aralıksız yazdı. ‘Sinemadan Çıkmış İnsan’ adlı köşenin sahibiydi. ‘Arka Pencere’, ‘Arka Pencere Mecmua’ ve ‘Sinema Se7en Mecmua’nın yayın hayatları boyunca yazarı oldu. Halen, kurulduğu ilk günden bu yana editörlüğünü ve yazarlığını sürdürdüğü ‘sinemamuzik.com’ internet sitesinde filmler ve sinema üzerine düzenli olarak üretiyor. TRT FM radyosu ‘Buyurun Radyo’ programında beş yıl boyunca sinema köşesini hazırlayıp sundu ve TRT 2 televizyonunda film eleştirileri yaptı. Birçok TV kanalında çeşitli programlara katıldı, katılıyor. SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) ve FIPRESCI (Uluslararası Sinema Yazarları Birliği) üyesi ve SİYAD Haysiyet Kurulu Başkanı. Birçok ulusal, uluslararası film festivali jürisinde ve FIPRESCI jürilerinde görev aldı. Öyküleri, aylık edebiyat dergisi ‘kitap-lık’ta yayımlandı. İlk öykü kitabı “Adam Mutsuz ve Orta Yaşlıydı” 2008’de ‘Hayal Et Kitap’, ikinci öykü kitabı “Mümkünse Sıra Başı Olsun Lütfen!” 2019’da H20 Kitap tarafından yayınlandı. Yirmi yıldan bu yana, sinema tarihi ve film analizi dersleri vermekte.

Sonraki Etkinlik

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir