Müzik Tarihi

Serhan Bali

Müzik Tarihçisi ve Müzisyen

1973 yılında Ankara’da doğan Serhan Bali, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1995 yılında mezun olmuş ve sonra aynı bölümde Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan’ın danışmanlığında II. Abdülhamid’in dış siyaseti üzerine yüksek lisans tezini tamamlamıştır. Bali halen aynı üniversitenin Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsünde Doç. Dr. Aynur Soydan Erdemir’in danışmanlığı altında doktora tezi üzerinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Toktamış Ateş’in de öğrencisi olan Bali, 2000’li yılların ilk yarısında Bilgi Üniversitesinde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersleri vermiştir. 1995-2002 yılları arasında özel sektördeki yöneticilik deneyiminin ardından 2002 yılında Türkiye’nin çağdaş standartlarda yayın yapan ilk ulusal çaptaki aylık klasik müzik dergisi Andante ile süreli yayıncılık alanına giren Bali kesintisiz 18 yıldır derginin genel yayın yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Bali aynı zamanda Andante’nin Türkçe/İngilizce yayın yapan internet portalını da yönetmektedir.

Günlük yazılı basına, internet medyasına da sürekli yazı veren Bali’nin klasik müzik ve seyahat temalı yazıları 2001 yılından itibaren Radikal, Vatan, Hürriyet gazeteleri ve Atlas dergisinde yayınlanmıştır. Bali ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından Rengim Gökmen’in genel müdürlük döneminde yayınlanan Opera-Bale Gazetesi’nin kurucu yayın yönetmenliğini yapmıştır. 2017 yılında kitap yayıncılığına giren Bali, Kitap Kurdu markasıyla doğadan tarihe, edebiyattan sanata farklı başlıklarda kitaplar yayımlamaktadır. 2010 yılından beri Fest Travel seyahat acentesinin müzik danışmanlığını yürüten Bali her yıl planladığı turlarla dünyanın pek çok klasik müzik merkezine çıkartılan gezilerde gezgin klasik müzikseverlere rehberlik yapmaktadır. Bali’nin Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı ve İstanbul’daki diğer seminer merkezlerinde ağırlıklı olarak klasik müzik ve Rusya tarihi alanlarında aralıksız biçimde yaptığı atölye ve seminerleri bugüne kadar binlerce kişiye ulaşmıştır.

2010 yılında ülkemizin klasik müzik sanatçıları ve topluluklarını ödüllendirme düşüncesiyle yola çıkarak ekibiyle birlikte Andante Klasik Müzik Ödüllerini başlatan Bali, 2011 yılından itibaren bu ödül organizasyonunu Beyoğlu Belediyesi ile yaptığı iş birliğiyle Donizetti Klasik Müzik Ödülleri adıyla ulusal çapta sürdürdü. Bali, klasik müzik ödülleri alanındaki uluslararası çaptaki faaliyetini ise ICMA (Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri) organizasyonunda Türkiye’yi temsilen jüri üyesi olarak 2010 yılından beri sürdürüyor.

2001 yılından beri radyo programcılığı yapan ve Açık Radyo’da başladığı radyoculuk serüvenini bugün Borusan Klasik kanalında sürdüren Bali ayrıca bir Digiturk kanalı olan beIN İZ TV için 2014-2019 yılları arasında klasik müziğin büyük bestecilerinin yaşadıkları şehirleri ve iz bıraktıkları mekânları tanıttığı 23 bölümden oluşan ve kanalda her bölümü hâlâ gösterilmekte olan Batıya Yolculuk adlı müzik belgeselini yayına hazırlayıp sundu. Bali, müzik belgeselleri ve TV programcılığı çalışmalarını 2021 yılından itibaren Habitat TV kanalında sürdürecek ve ayrıca YouTube üzerinde geniş bir çevreye hitap eden FluTV adlı kanalda Aralık 2020’de başladığı klasik müzik üzerine popüler içerikler üretmeyi sürdürecek.

2016-2019 yılları arasında Okan Üniversitesi Konservatuvarı’nda Opera-Şan alanında yüksek lisans da yapan Bali ‘bariton şan sanatçısı’ olarak son yıllarda konserler de vermektedir. Bali’nin 2020 yılı sonu itibariyle hepsi de klasik müzik alanında olmak üzere yayınlanmış üç kitabı bulunmaktadır. Serhan Bali evli ve biri kız biri erkek olmak üzere ikiz çocuk babasıdır.