Betül Dünder

Betül Dünder

Yazar

Betül Dünder, 1975 yılında İstanbul’da doğdu. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünden mezun olan Betül’ün ilk şiiri Varlık dergisinde yayımlandı. 2002 Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’nde “dikkate değer” bulundu; 2005 Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü ve 2005 A. Zekâi Özger, “Jüri Özel Ödülü”nü aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde “Şairler Arasında Kadın Olmak: 80 Sonrasında Şair Kadınlarda Kimlik ve Temsil Problemi” başlıklı tezi ile yüksek lisansını tamamladı. Akademik çalışmanın birinci cildi “Şairler Arasında Kadın Olmak: Konuşmalar Kitabı” Paradoks Yayınları tarafından 2013 yılında yayımlandı.

“Unutmanın Kısa Tarihi” adlı son şiir kitabı 2018 Ruhi Su Şiir Ödülü’ne değer görüldü.
Ulusal ve uluslararası birçok festivale katılan Betül’ün şiirleri birçok Avrupa ve Doğu dillerine çevrildi. Yasakmeyve dergisinde uzun yıllar “Ortadakiler” bölümünde şiire dair tematik söyleşiler düzenledi. Varlık dergisinde birçok sayı dosya editörlüğü yaptı. Ons Dergi’de “Şiir Trio” sayfalarını yazdı ve Everset Yayınları tarafından yayımlanan Türkân İldeniz kitaplarının editörlüğünü yaptı.
Betül Dünder’in belli başlı edebiyat/kültür şiir dergilerinde şiirleri, metin ve söyleşileri yayımlanmaya devam ediyor.
Yaklaşık 25 senelik eğitimciliğinin son altı senesinde üstün yetenekli çocuklar ve gençlerle çalıştığı Bilim ve Sanat Merkezi’nde (Bilsem) felsefe biriminde görev yaptı. P4C (Çocuklar İçin Felsefe) eğitimini uyguladığı çalışmalar yapmaya da devam ediyor.
Halen felsefe alanında eğitim veren Betül, Poyraz ve Kuzey’in annesi. Antalya’da yaşıyor.

Yayımlanmış şiir kitapları:
“Ayna Yorgunluğu” (Mayıs Yayınları, 2005).
“Başka Dünyalar İçinde” (İkaros Yayınları, 2013)
“Unutmanın Kısa Tarihi” (Yitik Ülke Yayınları, 2018)