Rüzgar Güliz ile Holistik Nefes Atölyesi

Eğitmen

Katılım Şekli

Yüz Yüze

Eğitim Tarihi

Bilgi Alınız

Eğitim Süresi

1.5 Saat

Açıklama

Nefes seansı öncesi, istek ve ihtiyaçların doğru analizi sağlanır. Duygusal blokajlar tespit edilir. Sağlıklı bir ruh zihin beden bütünlüğü sağlamak için nefes aracılığıyla bilinçaltı temizliği uygulanır. 15 yaş üzeri herkese uygundur.

Merkezine geri gelmek, yaşamla sağlıklı bağ kurmak, niyetleri üzerine çalışmak isteyenlerle buluşmak üzere.

 

Holistik Nefes Nedir?

Holistik nefes terapisi; kişisel gelişime ve duygusal iyileşmeye yardımcı olmayı amaçlayan terapötik bir nefes alma terapisidir.

Zihinsel, fiziksel ve duygusal durumlarınızı etkilemek için nefes alma kalıplarının kontrol edilmesini içerir.

Tekniğin asıl amacı, ruhsal ve psikolojik gelişiminizde iyileştirmeler yapmanıza yardımcı olmaktır. Terapi ayrıca fiziksel faydalar sağlama noktasında da etkili olabilir.

Uygulanan tüm adımlar ve yaşanan tüm bu süreç, doğal kapasitenizi harekete geçirmek odaklıdır.

 

Holistik Nefes Tekniğinin Tarihçesi

İlk kez ünlü psikiyatrist Christina Grof tarafından gündeme getirilen holistik nefes, 1970’lerde kullanılmaya başlanmıştır.

Psikedelik ilaçları kullanmadan, psikedelik etkiye ulaşmak odaklı olarak geliştirilen nefes tekniği, Christina Grof tarafından Prag’da bulunan Psikiyatrik Araştırma Enstitüsü’nde de yıllarda incelenmiştir.

Çeşitli hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda da olumlu etkiler gözlemlenince, teknik giderek yaygınlaşmaya başlamıştır.

Hala olumlu etkileri üzerinde bilimsel çalışmalar ve deneyler devam ediyor olsa da günümüzde holistik nefes terapisi kabul görmüştür ve bu konuda eğitim almış olan uzmanlar tarafından da uygulanmaktadır.

 

Holistik Nefes Terapisi Neden Kullanılır?

Gelişmiş öz farkındalığı yakalamanızı ve bakış açınızı geliştirmenizi sağlayan Holistik nefes terapisinin, gerçek benliğinizin ve bedeninizin, egonuzun ötesine geçmesi noktasında etkili olduğu düşünülmektedir.

Olumsuz düşüncelerden kurtulmak, kendinizi keşfetmek, korkularınızla yüzleşmek, geçmişinizi affetmek, endişe ve kaygıları gidermek gibi yardımcı etkileri olan Holistik nefes terapisi, bütünsel benliğinizi de daha derinden keşfetmenizi sağlar.

 

Holistik Nefes Hakkında Araştırmalar

Henüz tüm etkileri kanıtlanmamış olsa da nefes terapisinin üzerine yapılan bazı araştırmalar bulunmaktadır.

1996 yılında ölüm kaygısı üzerine yapılan bilimsel bir çalışmada, Holistik nefes tekniği tam 6 ay boyunca psikoterapiyle beraber birleştirilmiş ve kişiler üzerinde uygulanmıştır. Sonuçlara göre sadece psikoterapi alan kişilerle kıyaslandığında, ek olarak nefes terapisi de yapan katılımcıların ölüm kaygısını önemli ölçüde yendikleri gözlemlenmiştir.  (1)

2015 yılında yapılan yine bir başka çalışmada, holistik nefes terapisi alan kişilerde, terapinin mizaç ve karakter gelişiminde önemli rol oynadığı ortaya konulmuştur. Çalışmaya katılan kişilerle yapılan görüşmeler sonrasında kişilerin, daha az düşmanca eğilimler içerisinde olduğu ve öz farkındalıklarının yükseldiği anlaşılmıştır. (2)

 

Holistik Nefes Terapisi Süreci

Tüm bu faydaları elde etmek ve bütünselliğe doğru hareket etme noktasında terapinin nasıl ilerlediğini de merak edebilirsiniz. Bu konuda da bilgi verelim.

  • Nefes seansı öncesinde, sizin ihtiyaçlarınızın ve isteklerinizin doğru bir şekilde analiz edilmesi sağlanır.
  • Yapılan analizler sonrasında duygusal blokajlarınız tespit edilir.
  • Elde edilen verilerle beraber daha sağlıklı ruh, zihin ve beden bütünlüğü sağlamak adına nefes terapisine geçilir ve bilinçaltı temizliği yapılmış olur.

 

Kaygılı düşüncelerinizden kurtulmak, bilinçaltınızı temizlemek ve bütünsellik odağıyla beraber yaşamla sağlıklı bağ kurmak adına sizleri de holistik nefes terapisi atölyemize bekleriz. 

 

Kaynakça

1.https://www.researchgate.net/publication/232555956_Holotropic_breathwork_An_experiential_approach_to_psychotherapy

2.https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/acm.2014.0297

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Rüzgar Güliz ile Holistik Nefes Atölyesi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GÖNDER

Eğitim Kategorisi:

Eğitimi Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram