Rus Edebiyatı Atölyesi – Dostoyevski

2.300 TL

Eğitmen

Eğitim Tarihi

Ocak 2023

Eğitim Süresi

8 Hafta / 16 Saat

Eğitim Ücreti

8 Hafta 2.300TL

Katılım Şekli

Online

Açıklama

Önümüzdeki akademik yılda ABD’nin ünlü Northwestern Üniversitesi’nde “Misafir Yazar” statüsünde araştırmalarına devam edecek olan Demir Aytaç, Umay yeni dönemde, Ekim ayından itibaren  atölyelerine Amerika’dan devam edecektir.

İçerik:

1. Hafta; Dostoyevski’ye genel bakış ve yaşamı.

2. Hafta; İnsancıklar

3. Hafta; Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları

4. Hafta; Yeraltı Adamı

5. ve 6. Hafta; Suç ve Ceza

7. ve 8. Hafta; Karamazov Kardeşler

 Dostoyevski hiç şüphesiz edebiyat aleminin en büyük yazarlarından birisi, belkide en büyüğü… Büyük ustanın, önce yaşamını ve yaşamındaki önemli devreleri inceleyeceğiz. Yaşamış olduğu travmatik yy’da ki gelişmelere odaklanıp: bu çerçeve dahilinde yapıtlarına bakacağız.  Dostoyevski’nin 23 yaşında yazdığı ilk kitabı İnsancıklar ile başlayacağız, son ve en kapsamlı eseri Karamazov Kardeşler’le tamamlayacağız.

Genelde kabul edilen görüş, yazarın yapıtlarını yazılış sırasına göre okumaktır. Ancak onun eserlerinin çok büyük bir özelliğide zamana ayak uydurmasıdır. Her hangi bir gün ve saatte Karamazov Kardeşler’den rastgele bir bölümü açın, önünüze çıkan herhangi bir sayfayı okuyun. O satırlar, adeta o gün sizin hissetmekte olduğunuz duygularınız için ve sizin için yazılmıştır. Her daim güncel olmasını, yazarın en önemli özelliklerinden birisi olarak kabul ediyorum.

Dünya edebiyatının en güzel yapıtlarından birisi Dostoyevski’nin ünlü romanı “Suç ve Ceza” tabii ki polisiye bir cinayet romanı değildir. Romanda, baştan katilin kim olduğunu biliriz. Yazarın dehası da okuyucuyu kahramanın yanında konumlandırıp, satır aralarında polisin suçluyu bulamayacağını umut edeceği noktada tutmasıdır.

Dostoyevski’nin ilk yapıtı İnsancıklar, onu bir gecede üne kavuşturan eseri olarak çok önemlidir. Ancak, İnsancıklar’ın bir başka özelliğide yıllar sonra baş romanlarında karşımıza çıkacak ana karakterlerin ve temaların bir çoğunun adeta prorotiplerinin ve tomurcuklarının  biz okuyuculara bu kısa romanda tanıtılmasıdır. İnsancıklar’daki, veremli öğrenci Pokrovski yıllar sonra Suç ve Ceza’nın Raskolnikov’u olacaktır. Katip Gorşkov, adını temize çıkarabilmek için, taşradan gelmiştir ve ailesi ile birlikte fakirliğin en dibinde yaşamaktadır. Yoksulluk çukurunda acı çeken bu insanlar, başta Suç ve Ceza’da Marmelodov ailesi, Karamazov Kardeşler’de yüzbaşının evi ve yaşamıdır.  Romanda betimlenen pis kokan St. Petersburg sokakları, fakir mahalleleri, döküntü evleri, daha sonra Dostoyevski romanlarında sık sık karşılaşacağımız perişanlıklardır. İnsancıklar’da anlatılan, eksalansın Devuşkin’in elini sıkması sahnesi, bireylerin kötü kaderlerinde maddi şeyler kadar manevi şeylerinde önemli olduğu vurgulanması, Karamazov Kardeşler’de Büyük Engizisyoncu  bölümünün adeta ayak izleridir.

Dostoyevski külliyatını tek, yekpare bir bütün olarak kabul etmek ve yazar ile beraber adım adım ilerlemek bu atölyelerimizde yol haritamız olacaktır.

Kazanımım

Eğitim Kategorileri: ,

Eğitimi Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram