Mind Mapping (Zihin Haritaları) Eğitimi

Eğitmen

Katılım Şekli

Yüz Yüze ve Online

Eğitim Tarihi

Bilgi Alınız

Açıklama

Zihin haritalarının yaratıcısı Tony Buzan’ın öncülüğünü yaptığı bu sistem, Türkiye’de yalnızca AyThink Gelişim ’de de Buzan’ın sertifikalı eğitimcileri tarafından tüm yenilikleri takip edilerek dünya ile eşzamanlı olarak uygulanmaktadır.

Tony Buzan, dâhilerin not alma tekniklerinden esinlenerek Zihin Haritaları tekniğini ortaya koymuştur.

Zihin Haritaları ile Öğrenme Becerilerinin bir araya gelmesi bilginin, beynimiz ile uyum içinde olmasını ve bu sayede bilgileri çok iyi ve çok rahat öğrenmemizi, daha sonra da çok kolay hatırlamamızı ve aktarmamızı sağlar.


Zihin Haritaları Kursu

Uzmanlar, yıllar boyunca beynin öğrenme ile hafıza işlevi üzerine çalışmalar yapmış ve öğrenmeyi daha kalıcı, daha güçlü hale getiren çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir. Yapılan çalışmalarda amaç, beynin işleyişini daha iyi anlamak ve bu sayede öğrenmeyi kolaylaştırıcı yöntemler bularak, bilgilerin hem kolay öğrenilmesini hem de kalıcılığını sağlayıcı metotlar geliştirmektir. İşte zihin haritaları tekniği, bu çalışmalar sonucunda elde edilmiş metotlar arasında yer alır. Söz konusu teknik sayesinde, bilgilerin daha rahat kavranması ve öğrenilmesi sağlandığı gibi istenilen bilgilerin akılda kalıcılığı da attırılmış olur. Peki tam olarak zihin haritaları nedir ve ne işe yarar? 

Zihin Haritaları Nedir?

Zihin haritaları tekniği; bilgiyi daha iyi analiz etmenize, daha iyi kavramanıza, yapılandırmanıza, sentezlemenize ve yeni fikirler üretmenize yardımcı olan görsel temelli bir metottur. 

Zihin haritalarında bilgi, geleneksel not alma şekillerinin aksine, beyninizin algılama yapısına uygun bir şekilde yapılandırılır ve bu sayede hem bilginin öğrenimi kolaylaşır hem de bilginin hafızada kalıcılığı arttırılmış olur. Beynin algılamasına uygun olarak belirttiğimiz bu yapıda, bilgi merkezden kollara ayrılarak yayılır. Standart listeleme yoktur. İlk bakışta biraz daha karmaşık gelse de aslında daha akılda kalıcı ve etkilidir. 

İşte merkezden alt kollar şeklinde yayılan bu yapıda, beynin algılama yapısına çok benzerdir ve haliyle bilginin öğrenimi de kolaylaştırılmış olur. Aynı zamanda daha eğlenceli ve daha yaratıcı bir tekniktir. Bilimsel olarak yapılan çalışmalara bakıldığı zaman, geleneksel metotlarla kıyaslandığında %70-80 oranında daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.

  

Zihin Haritaları Nasıl Yapılır?

Zihin haritaları nedir daha iyi anlamak adına genel çerçevede zihin haritaları nasıl yapılır ve tekniğin temelleri nelerdir bunlardan da söz etmek gerek. 

Zihin haritaları tekniği, merkezden kollara doğru uzanan bir tekniktir. Çalışmanın öncesinde belirlenen konu (bilgi) merkeze yerleştirilir. 

Merkeze yerleştirilen konu (bilgi) ya da problem etrafında dallanmalar yapılarak alt konular oluşturulur. Burada çizimler, semboller, renkler ve anahtar kelimelerden yararlanılır. 

Alt konularda kendi içerisinde dallanarak gider. Sonuç olarak beynin algılama mantığına çok daha uygun, hafızada kalıcı bir harita elde edilmiş olur.  


Zihin Haritaları Faydaları ve Kullanım Alanları

Zihin haritaları tekniği, tek bir alanda kullanılan sınırlı bir teknik değildir. Yaratıcılığı harekete geçirdiği ve zihnin sınırlarını genişlettiği düşünülecek olursa, birçok sektörde birçok farklı amaç için kullanılabilir. Biraz daha somut örnekler vermek istersek tekniği aşağıda saydığımız işlevler için kullanabiliriz. 

Ne İçin Kullanabiliriz?  

 • Karmaşık konular için bir iç görü kazanmak
 • Bilgiyi sunmak
 • Problem çözümü noktasında daha etkili bir yaklaşım sergilemek
 • Grup ya da bireysel çalışmalarda etkin bir beyin fırtınası için
 • Daha efektif çalışma
 • Daha kalıcı not alma işlevi için
 • Problemler veya Projeler için Planlama
 • Birden fazla kaynaktan gelen bilgileri ana konu odağında birleştirmek ve değerlendirmek için
 • Yaratıcılığı çalıştırarak daha iyi fikirler üretmek için

Yukarıda da saydığımız gibi gerek iş dünyasında gerekse de eğitim alanında, birçok amaç için kullanılabilir bir teknikten söz ediyoruz. Gelin şimdi de bize nasıl faydalar sağlayabileceğine bakalım.

Mind Mapping Sağladığı Faydalar 

 • Daha yaratıcı düşünme yeteneğiniz gelişir. Özellikle profesyonel hayatta daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. 
 • Analitik ve Stratejik olarak düşünmeye, değerlendirmeye başlarsınız. 
 • Resmin bütününü gördüğünüz için odaklandığınız bilgiyi daha iyi kavrayabilirsiniz. Aynı durum problemler için de geçerlidir. Bütünü gördüğünüz için kavrama yeteneğiniz de yeni düşünceler geliştirerek çözüm oluşturma yeteneğiniz de artacaktır. 
 • Daha pratik olmanızı sağlar.  
 • Takım çalışmalarında daha yenilikçi fikirler üreterek, daha yaratıcı ve verimli bir çalışma yapabileceksiniz. 
 • Profesyonel yaşantınızda zaman yönetiminizi iyileştirilmenizi sağlar. 
 • Binlerce bilgiyle etkin bir şekilde nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenirsiniz. 
 

Tüm bunlar değerlendirildiği zaman zihin haritaları tekniği, kesinlikle büyüleyici bir tekniktir diyebiliriz. Yaratıcı zeka üzerine harika bir ilham kaynağı olduğu da kesin. 

İster profesyonel hayatınızda ister eğitim hayatınızda isterseniz de özel hayatınızda olsun, zihin haritaları tekniğini kullanarak üretkenliğinizi arttırmak ve yaratıcı düşünce yapınızı geliştirmek isterseniz, sizleri de kurslarımıza bekleriz. 

 

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Mind Mapping (Zihin Haritaları) Eğitimi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GÖNDER

Eğitim Kategorisi:

Eğitimi Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram