Çocuklar için Felsefe Atölyesi

Eğitmen

Süre

8 Hafta / 8 Saat

Açıklama

Manuel yerine dijitalde daha başarılı olan bir nesil yetiştiriyoruz. Hepsinin nasıl yetişkinler olacağını 20 yıl içinde göreceğiz. Dijitalleşme, makine öğrenmesi bu kadar ivme kazanırken, aynı zamanda bilgi herkes için de ulaşılabilir bir hale geldi. Bununla birlikte Z kuşağını yetiştiren neslin yani bizlerin de görevleri arttı. Bilginin kendisine bu kadar kolay ulaşırken ihtiyacımız olan şey daha fazla bilgiden çok onu sorgulamak, yorumlamak, ayıklamak.

Yapay zeka ve robotlar bir çok mesleği tarihe gömerken, artık önemli olan robotların en azından henüz yapamadıkları ve muhtemelen hiç bir zaman da bir insan beyni düzeyinde sahip olamayacakları becerilerde öne çıkmak, yani eleştirel düşünce, yaratıcılık, yenilik, problem çözme, iletişim, işbirliği, empati, uyum, sorgulama, çocuklarımız için fark yaratacakları alanlar olacak. Bu bahsedilen özellikler ve yetiler yeni kuşakta ne kadar çok olursa, yeni çağın gelişmesi o kadar mümkün olur. Gülnur Dalkılıç’la Çocuklar için Felsefe Atölyemiz, çocuklarımızda tam olarak bu becerilerin gelişmesini sağlıyor. Atölyemizin ilk dört haftalık programında, hikayelerden yola çıkarak 8-12 yaş grubu çocuklarımızın okul hayatında sıklıkla karşı karşıya kaldığı bazı kavramları sorgulayıp, bu konudaki kavrayış, farkındalık, empati, işbirliği ve sorun çözme becerilerini geliştireceğiz.

– Kavga çare olur mu?
– En iyisini yapmak mümkün mü?
– Akran baskısı
– Cesaret nedir?

Çocuklarınız bu kavramlar üzerine konuşuyor, çözümler üretiyor, başkalarının fikirlerini dinleyerek kendini geliştirmeyi öğreniyor.

Soruşturan Topluluk Metodu ile çocukların dikkatli bir biçimde felsefi soruşturma yapmalarını sağlar. Amacı, çocukların eleştirel, yaratıcı, işbirliğine dayalı ve özen gösteren düşünmenin ilk adımlarını atmalarını sağlamak. “Öncelik bilginin öğretici tarafından aktırılması, doktrine edilmesi değil, öğrenenin eleştirel düşünme becerisini geliştirmek olmalıdır” ilkesinden hareket eder. Zira ancak bu şekilde öğrenilen bilgi daha iyi kavranır, içselleştirilir ve uygun biçimde davranışa dönüşebilir.

Kazanımım

Eğitim Kategorileri: ,

Eğitimi Paylaşın

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram