UMAY - BİLİM SANAT VE YAŞAM MERKEZİ
 GÜLCE ERHAN
ATÖLYE : GÜLCE ERHAN
EBEVEYN EHLİYETİ

Bu atölye çalışmasında, kendi sesimizi duymayı, kendimizi bir ebeveyn olarak tanımayı ve duygularımızın farkına varıp, onları etkili bir şekilde ifade edebilmeyi çalışacağız. 24 Şubat Cumartesi günü saat 13'de yapılacak tanışma toplantımıza davetlisiniz.

9.100,00
TÜM ATÖLYELER »
KONTENJAN
MAKSİMUM 15 KİŞİ
BAŞLANGIÇ TARİHİ
10 MAR 2024
EĞİTİM SÜRESİ
12:00-16:00
TOPLAM ZAMAN
4 Gün / 16 Saat
KATILIM ŞEKLİ
YÜZ YÜZE

ETKİNLİK HAKKINDA

EBEVEYN EHLİYETİ Eğitim Tarihi (gün ve saat) : 10 - 17 - 24  - 31 Mart - 12:00-16:00 

I.MODÜL: ÇOCUĞUM İÇİN “BEN”

Çocuklarımız için herşeyi yaparız.

Peki ya onlar için iletişime kendimizden başlamamız gerektiğinin farkında mıyız?

Bu atölye çalışmasında, kendi sesimizi duymayı, kendimizi bir ebeveyn olarak tanımayı ve duygularımızın farkına varıp, onları etkili bir şekilde ifade edebilmeyi çalışacağız.

Eğitmen eşliğinde kolaylaştırıcı teknikler öğrenip bunları çeşitli rol oyunlarında birlikte deneyimleyecek ve üzerine konuşma şansı bulacağız.

 • Duygular (Şiddetsiz İletişim Temelli)
 • Genişletilmiş Ben Dili
 • İletişim Dörtgeni
 • Temel Ebeveynlik Yaklaşımları

II.MODÜL: ÇOCUĞUMUN YANINDAYIM:

Çocuğumuzun yanında olmak çok kıymetli.

Peki ya çocuğumuz bize ihtiyaç duyduğunda gerçekten "orada olabiliyor muyuz?"

Bu atölye çalışmasında çocuğumuzu “ne amaçla dinlediğimizin” farkına varmayı ve temel beceri kazandırmada dinlemenin rolününü konuşacağız.

Eğitmen eşliğinde kolaylaştırıcı teknikler ile uygulayacağımız rol oyunlarında "Dinlemeyi" deneyimleyecek ve çocuklarımıza "koçluk" yapabilmenin yollarını öğreneceğiz.

 • Etkin Dinleme
 • Iceberg Teorisi
 • İletişim Bariyerleri

III.MODÜL: EBEVEYNLERİN YETİŞTİRME TUTUMLARI

Çocuğumuzu yetiştirirken en çok neleri rehber alıyoruz?

Bu soruyu kendinize sormaya ve alacağınız cevaplar üzerinde düşünmeye hazır mısınız?

Bu atölye çalışmasında nasıl bir çocuk sahibi olmak istediğimizi hayal edecek ve bunun için neler yapabileceğimizi konuşacağız. Elternwerkstatt’ın geliştirdiği lisanslı "Üç Sepet Kuramı" ile neyi, neden yaptığımızın farkına varacak ve çocuk yetiştirme yolunda adımlarımızı sağlamlaştıracağız.

ARAÇLAR

 • 3 Sepet Teorisi
 • Ortak Proje Çalışması

IV.MODÜL: KARDEŞ/AKRAN ÇATIŞMALARI – AİLE OLMAK

Akran/kardeş çatışmalarında izleyebileceğimiz yollar üzerinde konuşup “Arabuluculuk ve Çatışma Yönetimi” konusunda teknikler öğreneceğiz.

Eğitmen eşliğinde kolaylaştırıcı teknikler ile uygulayacağımız rol oyunlarında "Aile Olmak Ne Demek” sorusunu irdeleyip, aile içi iletişimi kuvvetlendirecek teknikler öğreneceğiz.

 • Deeskalasyon (Tansiyon Düşürme)
 • Beden Dili
 • Müzakere
 • Arabuluculuk (Mediasyon)
 • Aile Toplantısı

*Eğitimlerin tamamı workshop şeklinde gerçekleşmekle birlikte, katılım 15 kişiyle sınırlıdır. Eğitim boyunca yapılan tüm paylaşımlar gizli kalır ve 3. bir şahıs ya da kurumla paylaşılmaz. Eğitim süresince işlenen konular rol oyunlarıyla, gerçek örnekler üzerinden gidilerek pekiştirilir.

*Eğitimlerin arasında en az 1 hafta olması tavsiye edilir. Bu sayede katılımcılar öğrendikleri bu “Yeni Ebeveynlik Dili”ni içselleştirme ve uygulama fırsatı bulacaklardır.

*IV modüle birden iştirak eden katılımcılara Elternwerkstatt tarafından onaylı “Ebeveyn Ehliyeti” verilecektir.

Eğitimin konusu, amacı, kazanımları, kimler katılmalı?

Ebeveyn Ehliyeti Eğitimi ebeveynler ile 0-21 yaş aralığındaki çocukları arasındaki iletişim engellerini ortadan kaldırmayı hedefleyen, aile içi iletişimi güçlendirecek lisanslı yöntemler içeren, 3’er saatlik 4 Modülden oluşmuş, toplamda 12 saatlik bir sertifika programıdır.

1995 yılında Mag. Maria Neuberger-Schmidt tarafından Avusturya’da geliştirilen Ebeveyn Ehliyeti Programı, Carl Rogers, Thomas Gordon gibi psikologların öncülük ettiği Hümanistik Psikoloji yaklaşımını ve Şiddetsiz İletişim’i temel alır.

Avusturya’da Elternwerkstatt isimli Ebeveyn Derneği tarafından uygulanan programın Türkiye’deki lisanslı temsilcisi Gülce Erhan, yaklaşık 8 yıldır Ebeveyn-Çocuk iletişimi üzerine eğitimler vermektedir.

Whatsapp